Wszyscy jesteśmy Kościołem - więc dbajmy o jego ciągły rozwój

ks. Adam Stanaszek 1994 - 1998

ks. Michał Winiarz 1959 - 1994

Historia

Trzciana pierwotnie należała do parafii św. Mateusza w Mielcu. W miarę jednak, jak wieś zaczęła się rozrastać, jej mieszkańcy zwrócili się do ordynariusza tarnowskiego z prośbą o utworzenie parafii. Ksiądz Biskup przychylił się do niej i skierował do Trzciany w roku 1958 ks. Michała Winiarza, któremu zlecił organizowanie wspólnoty parafialnej. Rok później, bp Jan Stepa już erygował parafię w Trzcianie. Ks. Winiarz wpadł na ciekawy pomysł rozdawania cegiełek na budowę świątyni. Swój wkład miał także pracujący w USA rodak z Trzciany ks. Władysław Sajek. Tak więc ogromna chęć posiadania własnej świątyni, ofiarność parafian i wielu ludzi otwartego serca zaowocowała wzniesieniem nowoczesnej budowli. Ludzie ofiarnie trudzili się przy budowie. Do dziś wspominają tamte dni i czują się zaszczyceni, że mogli pracować przy kościele . Kościół zaprojektowany przez inż. P. Komornickiego otrzymał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Poświęcił go 1 X 1961 r. bp Karol Pękala.

Parafia w Trzcianie nosi na sobie wyraźny charakter maryjny. To także zasługa ks. prałata Michała Winiarza, który wzrastał pod opieką Maryi Wspomożycielki Wiernych z rodzinnej parafii w Tuszowie Narodowym. Sam mówił o sobie, że w Trzcianie faktycznym proboszczem jest Matka Najświętsza, a on jest tylko Jej "hajduczkiem". Tym powiedzeniem chciał zaszczepić w swoich parafianach głęboką ufność w orędownictwo Matki Bożej.

O parafii