Sakrament pokuty – zwany jest także sakramentem przebaczenia grzechów, nawrócenia, spowiedzi lub pojednania. W świetle wiary nie ma większego zła niż grzech i nic innego nie powoduje gorszych skutków dla samych grzeszników, dla Kościoła i dla całego świata.
Sakrament pokuty składa się z trzech aktów penitenta oraz rozgrzeszenia kapłana. Aktami penitenta są: żal za grzechy, spowiedź lub ujawnienie grzechów przed kapłanem oraz postanowienie wypełnienia zadośćuczynienia i czynów pokutnych. Żal za grzechy powinien wypływać z motywów wynikających z wiary. Jeśli jego źródłem jest miłość do Boga, nazywamy go „doskonałym”; jeśli opiera się na innych motywach, nazywamy go „wystarczającym”.
Osoba chcąca dostąpić pojednania z Bogiem, musi wyznać przed kapłanem wszystkie grzechy ciężkie, których jeszcze nie wyznawała, a które przypomniała sobie po starannym zbadaniu swojego sumienia (podaje ich liczbę i okoliczności). Wyznanie grzechów powszednich nie jest samo w sobie koniecznym, niemniej jest przez Kościół żywo zalecane.
Do odpuszczenia grzechów zostali upoważnieni przez władzę kościelną tylko kapłani. Zadają oni penitentowi wypełnienie pewnych czynów „zadośćuczynienia” lub „pokuty”.
Skutkami duchowymi sakramentu pokuty są: pojednanie z Bogiem; pojednanie z Kościołem; darowanie kary wiecznej spowodowanej przez grzechy śmiertelne; darowanie, przynajmniej częściowe, kar doczesnych, będących skutkiem grzechu; pokój i pogoda sumienia oraz pociecha duchowa; wzrost sił duchowych do walki, jaką musi prowadzić chrześcijan.
Uklęknij w konfesjonale, powiedz: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Kapłan odpowiada: Na wieki wieków. Amen.
Przeżegnaj się: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen .
Rozpoczynając wyznanie grzechów, powiedz: ostatni raz spowiadałem (am) się przed (..), pokutę odprawiłem.
Popełniłem następujące grzechy: Wylicz te grzechy, a przy ciężkich podaję liczbę i okoliczności.
Na zakończenie: więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję i proszę Boga Ojca o przebaczenie.
Słowami – Boże bądź miłości w mnie grzesznemu.
Bóg Ojciec Miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą, przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Duch Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju, przez posługę Kościoła i ja odpuszczam Tobie grzechy, w imię Ojca, Syna i ducha Świętego. Puka w konfesjonał
_Odpowiedz: _Amen
Po udzielaniu rozgrzeszenia, kapłan może zwrócić się do ciebie słowami – Wysławiajmy Pana, bo jest dobry.
Odpowiedź - Bo jego miłosierdzie trwa na wieki
Pan odpuścił tobie grzechy. Idź w pokoju.
Adres
Parafia Rzymskokatolicka
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Trzciana 283
39-304 Czermin
Nr konta parafii
Bank PeKao S.A.
PEKAO SA I O. w Mielcu
Numer rachunku konto złotówkowe (PLN):
83 1240 2656 1111 0010 6721 5031
Bank Polska Kasa Opieki S.A. I O. w Mielcu
Numer rachunku konto walutowe (USD):
KOD SWIFT - PKOPPLPW
PL37 1240 2656 1787 0010 9010 5293 IBAN
Obserwuj nas
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.